Track & Field

    21 Hoosiers Qualify for NCAA East Preliminary Round

    Go Hoosiers! Rorey Hunter comes into the regional meet off his Big Ten Championship last week.
    Go Hoosiers!
    Rorey Hunter comes into the regional meet off his Big Ten Championship last week.
    Go Hoosiers!

    May 22, 2014

    East Women’s Declared Athletes

    East Men’s Declared Athletes

     

    BLOOMINGTON, Ind. – The NCAA announced the lists for participants for the 2014 NCAA DI Track & Field Championship East and West Preliminary Rounds and 21 Indiana student-athletes will have a chance to compete at the East Preliminary Round May 29-31 in Jacksonville, Fla., for a chance to qualify for the NCAA Outdoor Track & Field Championships, June 11-14 in Eugene, Ore.

     

    The top-48 athletes in the East and West regions qualified for preliminary round competition and the top-12 at those region meets will qualify for the NCAA Outdoor Track & Field Championships.

     

    Indiana’s qualifiers, with event, seed and time/mark:

     

    Women’s Team

    Samantha Ginther--3000 Meter Steeplechase (18th, 10:17.86)

    Brianna Johnson--3000 Meter Steeplechase (41st, 10:26.22)

    Amanda Behnke-- 5000 Meter Run (43rd, 16:28.83)

    Sarah Maxson-- High Jump (41st, 1.76m)

    Kelsie Ahbe-- Pole Vault (5th, 4.35m)

    Sophie Gutermuth-- Pole Vault (4.30m)

    Sydney Clute-- Pole Vault (4.15m)

    Ari Nelson-- Long Jump (29th, 6.19m)

    Kyla Buckley-- Shot Put (4th, 17.19m)

    Nakel McClinton-- Discus Throw (33rd, 50.42m)

    Nakel McClinton-- Hammer Throw (42nd, 55.79m)

     

    Men’s Team

    Cornelius Strickland-- 100 Meter Dash (42nd, 10.44)

    Cornelius Strickland-- 200 Meter Dash (40th, 21.12)

    Tre’Tez Kinnaird-- 800 Meter Run (12th, 1:47.99)

    Rorey Hunter-- 1500 Meter Run (10th, 3:43.12)

    Owen Skeete-- 1500 Meter Run (48th, 3:46.46)

    Robby Nierman-- 3000 Meter Steeplechase (11th, 8:49.72)

    Joshua Roche-- 3000 Meter Steeplechase (19th, 8:54.17)

    Nolan Fife-- 3000 Meter Steeplechase (20th, 8:54.46)

    Jason Crist-- 3000 Meter Steeplechase (34th, 8:58.86)

    Matthew Schwartzer-- 5000 Meter Run (32nd, 14:06.66)

    Evan Esselink-- 10000 Meter Run (4th, 29:08.52)

    Drew Volz-- Pole Vault (14th, 5.30m)

                           

     


     

     


       

      Check back soon
      Indiana Sports Properties