Men's Golf

    109 Hoosiers Receive Spring Academic All-Big Ten Honors

    Go Hoosiers!
    Go Hoosiers!

    Go Hoosiers!

    June 6, 2011

    PARK RIDGE, Ill. - The Big Ten Conference announced the Spring Academic All-Big Ten team on Monday, June 6, with Indiana boasting 109 student-athletes on the list. That total is an increase from 105 in 2010 and 83 in 2009. The IU rowing team led all Indiana sports with 26 honorees.

    "To have 109 Academic All-Big Ten honorees speaks volumes about the quality of our student-athletes, coaches and academic support staff," said IU Vice President and Director of Athletics Fred Glass.

    Indiana women's track and field had 22 honorees, including a 4.0 grade point average from senior Vera Neuenswander. Men's track and field has 15 honorees, softball has 10 honorees including a 4.0 GPA from Kelsey Brannon, water polo has nine and men's golf has eight. IU's baseball team boasts seven honorees, while men's tennis, women's golf and women's tennis each have four honorees.

    To be eligible for Academic All-Big Ten selection, student-athletes must be letterwinners who are in at least their second academic year at their institution and carry a cumulative grade point average (GPA) of 3.0 or higher. The Big Ten Conference recognized a total of 1,038 spring and at-large sports student-athletes.

    Below is a sport-by-sport listing of the 2011 Indiana honorees:
    Baseball
    Michael Basil, So., Business-Finance, Cincinnati, Ohio
    Matt Carr, Gr., Athletic Administration, Indianapolis, Ind.
    T.C. Knipp, Sr., Sport Marketing and Management, Carmel, Ind.
    Trace Knoblauch, So., Business-Accounting, Houston, Texas
    Brian Ritz, Jr., Business-Accounting, Munster, Ind.
    Matt Serfling, Jr., Mathematics, Bloomington, Ind.
    Wes Wilson, Sr., Sport Marketing and Management, Lexington, Ky.

    Men's Golf
    Ben Belleville, Sr., Informatics, Granger, Ind.
    John Beringer, So., Business, Loveland, Ohio
    David Erdy, Jr., General Studies, Boonville, Ind.
    Ren Han, Sr., Business, Shenzhen, China
    Michael McGee, So., Political Science, Kansas City, Mo.
    Hugo Menendez, So., Sport Marketing and Management, Gijon, Spain
    Brant Peaper, So., Sport Marketing and Management, Tequesta, Fla.
    Chase Wright, Jr., General Studies, Muncie, Ind.

     

     

    Men's Tennis
    Santiago Gruter, Sr., Business Management, Lima, Peru
    Will Kendall, Jr., Communications and Culture, Short Hills, N.J.
    Josh MacTaggart, So., Mathematics, Barnston, U.K.
    Stephen Vogl, Jr., Sport Marketing and Management, Stamford, Conn.

    Men's Track and Field
    Andy Bayer, Jr., Biology, Leo, Ind.
    Ben Bizuneh, Jr., Telecommunications, Indianapolis, Ind.
    Cole Hardacre, Sr., Biology, Anderson, Ind.
    Ryan Hindes, Jr., Business, Glenview, Ill.
    Ben Hubers, Sr., Biology, Marietta, Ga.
    Cedric Hudson, Sr., Fashion Design, Stafford, Va.
    Zach Mayhew, Jr., Business, Terre Haute, Ind.
    Derek Messmer, Jr., Business, Jasper, Ind.
    Nathan Morrow, Jr., Biology, Auburn, Ind.
    Andrew Poore, Sr., Economics, Indianapolis, Ind.
    Yoshi Shimizu, So., Business, Hilliard, Ohio
    Danny Stockberger, Sr., Sport Marketing and Management, Lafayette, Ind.
    Tyler Sult, So., Informatics, Mishawaka, Ind.
    Chris Vaughn, Jr., Public and Non-Profit Management, Nolensville, Tenn.
    Andy Weatherford, Sr., English and Biology, Greencastle, Ind.

    Rowing
    Rachel Anderson, Sr., Psychology, Orlando, Fla.
    Kelly Bainbridge, Jr., History, Cape May Courthouse, N.J.
    Ellie Benson, Sr., Elementary Education, Kensington, Md.
    Alex Burkle, Jr., Management, Roswell, Ga.
    Emily Bush, So., Tourism Management, Loveland, Ohio
    Catherine Campbell, Gr., Sport Management, Katy, Texas
    Kaleigh Carter, Jr., Special Education, New Castle, Ind.
    Melanie Clement, So., Exercise Science, Phoenix, Ariz.
    Cara Donley, Jr., Elementary Education, Alexandria, Va.
    Kalyssa Eversman, So., Communication and Culture, Jasper, Ind.
    Megan Fitzpatrick, So., Business, Port Jefferson, NY.
    Rachel Griffin, Jr., Therapeutic Recreation, Engelwood, Colo.
    Kaitlin Honson, So., Undecided, Turramurra, Australia
    Karlijn Keijzer, Gr., Chemistry, Amsterdam, The Netherlands
    Elisabeth Kleipool, Jr., Undecided, Amsterdam, The Netherlands
    Mary Koewler, So., Exercise Science, Bothell, Wash.
    Katie Laine, So., Exercise Science, Indianapolis, Ind.
    Hillary MacBain, Jr., Marketing, Carmel, Ind.
    Ellen Miller, Jr., Telecommunications, Pendelton, Ind.
    Elles Niessen, Jr., Nursing, Lewisville, Ind.
    Jaclyn Riedel, Jr., Exercise Science, Shrewsbury, Mass.
    Claire Robinson, So., Gender Studies, Monroe, Wash.
    Jennifer Schultz, Jr., Sport Marketing and Management, Bethesda, Md.
    Madelyn Shields, So., Community Health, Johns Creek, Ga.
    Shifumi Terasaka, Jr., Psychology, Dublin, Ohio
    Ann Thompson, So., Political Science, Carmel, Ind.

    Softball
    Samantha Berenter, Jr., Exercise Science, Poway, Calif.
    Kelsey Brannon, So., Elementary Education, Bloomington, Ind.
    Jessica Dobson, So., Speech and Hearing Sciences, DeMotte, Ind.
    Cassie Gogreve, Jr., Art History, South Pasadena, Calif.
    Heather Nelson, Jr., Studio Art, Riverside, Calif.
    Sara Olson, Sr., Recreation Sport Management, Parks and Recreation Management, Orland Park, Ill.
    Breanna Saucedo, So., Human Development and Family Studies, Ontario, Calif.
    Kelsey Stander, Sr., Community Health, Paradise Valley, Ariz.
    Amanda Wagner, So., Recreation Sport Management, Burbank, Ill.
    Ashley Warrum, So., Health Administration, Pendleton, Ind.

    Women's Golf
    Kate Coons, So., Biology, Wilbraham, Mass.
    Rosie Davies, So., Political Science, London, England
    Molly O'Connor, So., Economic Consulting and Finance, Wheaton, Ill.
    Kylee Wierks, So., Telecommunications, Fort Wayne, Ind.

    Women's Tennis Leslie Hureau, So., Business, Annecy-le-Vieux, France
    Charlotte Martin, Sr., Journalism, West Midlands, England
    Myriam Sopel, Sr., Journalism and Spanish, Longnes, France
    Evgeniya Vertesheva, Economics, Perm, Russia

    Women's Track and Field
    Kelsie Ahbe, So., Exploratory, Uniontown, Ohio
    Aireonna Bailey, Jr., General Studies, Zion, Ill.
    Portia Bailey, So., Legal Studies, Indianapolis, Ind.
    Chelsea Blanchard, Jr., Visual Arts Education, Fort Wayne, Ind.
    Stephanie Chin, Sr., Dietetics, Bloomington, Ind.
    Ruth Christopher, So., Spanish, Munster, Ind.
    Ann-Marie Clarke, Jr., General Studies, New Haven, Conn.
    Kristen Crawford, Gr., Athletic Administration, Staunton, Va.
    Helene Delone, Jr., Journalism, Houston, Texas
    Kelsey Duerksen, Jr., Elementary Education, Ann Arbor, Mich.
    Breanne Ehrman, Jr., Elementary Education, Westfield, Ind.
    Caitlin Engel, Jr., Elementary Education, Zionsville, Ind.
    Samantha Grinter, So., Public Health, Fort Wayne, Ind.
    Jordan Gray, Jr., Special Education, Murray Hill, N.J.
    Emma Kimoto, So., Exercise Science, Richmond, B.C.
    Laura Morris, Sr., Elementary Education, Mahomet, Ill.
    Vera Neuenswander, Gr., Counseling, Jefferson City, Mo.
    Sara Pease, Sr., Human Biology, Elizabeth, Ind.
    Erica Ridderman, So., Philosophy, Warsaw, Ind.
    Faith Sherrill, Sr., Elementary Education, Fort Wayne, Ind.
    Haley Staples, So., Elementary Education, Crystal Lake, Ill.
    Lyndsey Wall, So., Journalism, Franklin, Ind.

    Water Polo
    Katie Black, Sr., General Studies, Fairfield, Calif.
    Kara Butler, Sr., Sport Marketing and Management, Poway, Calif.

    Kelsey Campbell, Sr., Business-Finance and Accounting, Maple Ridge, B.C.
    Kate Dunn, Sr., International Studies, Worthington, Ohio
    Hanna Eimstad, Jr., Biology, Portland, Ore.
    Megan Jacobs, Jr., Visual Arts Education, Brookfield, Ill.
    Jakie Kohli, Jr., General Studies, Burnaby, B.C.
    Nicole Redder, Sr., Human Development and Family Studies, Grandville, Mich.
    Lauren Wyckoff, Sr., Sport Communication-Broadcast, Los Altos, Calif.


       

      Check back soon
      Indiana Sports Properties