Softball

    105 Hoosiers Selected Academic All-Big Ten for the Spring

    Go Hoosiers!
    Go Hoosiers!

    Go Hoosiers!

    May 31, 2012

    PARK RIDGE, Ill. - The Big Ten Conference announced the Spring Academic All-Big Ten team on Thursday, May 31, with Indiana boasting 105 student-athletes on the list. The IU Rowing team led all Indiana sports with 28 honorees.

    "To have 105 Academic All-Big Ten honorees speaks volumes about the quality of our student-athletes, coaches and academic support staff," said IU Vice President and Director of Athletics Fred Glass.

    Junior softball player Kelsey Brannon was one of 18 Big Ten student-athletes to maintain a 4.0 grade point average. Indiana women's track and field had 20 honorees. Men's track and field had 18 honorees, men's golf and softball each boasted eight honorees, baseball had seven honorees, women's tennis had five honorees, while men's tennis and water polo boasted four honorees each. Women's golf had three honorees on the list.

    To be eligible for Academic All-Big Ten selection, student-athletes must be letterwinners who are in at least their second academic year at their institution and carry a cumulative grade point average (GPA) of 3.0 or higher. The Big Ten Conference recognized a total of 1,038 spring and at-large sports student-athletes.

    Baseball
    Michael Basil, Jr., Finance, Cincinnati, Ohio
    Dustin DeMuth, So., Exercise Science, LaPorte, Ind.
    Eric Kartman, So., Finance, Fort Wayne, Ind.
    Trace Knoblauch, Jr., Accounting, Houston, Texas
    Drew Leininger, Sr., Communication and Culture, Poway, Calif.
    Will Nolden, So., Sociology, Indianapolis, Ind.
    Tim O'Conner, So., Telecommunications, Cincinnati, Ohio

     

     

    Men's Golf
    John Beringer, Jr., Business, Loveland, Ohio
    David Erdy, Sr., General Studies, Boonville, Ind.
    Michael McGee, Jr., Political Science, Kansas City, Mo.
    Hugo Menendez, Jr., Sport Marketing and Management, Gijon, Spain
    David Mills, So., Business, Evansville, Ind.
    Brant Peaper, Jr., Sport Marketing and Management, Tequesta, Fla.
    Chase Wright, Sr., General Studies, Muncie, Ind.
    Corey Ziedonis, Jr., Sport Marketing and Management, Indianapolis, Ind.

    Men's Tennis
    Will Kendall, Sr., Communication and Culture, Short Hills, N.J.
    Josh MacTaggart, Jr., Mathematics, Barnston, U.K.
    Dimitrije Tasic, So., Political Science, Nis, Serbia
    Stephen Vogl, Sr., Sport Marketing and Management, Stamford, Conn.

    Men's Track and Field
    Andy Bayer, Sr., Biology, Leo, Ind.
    Ben Bizuneh, Gr., Telecommunications, Indianapolis, Ind.
    Adrien Dannemiller, Sr., International Development, Martinsvile, Ind.
    Blake Dircksen, So., Exercise Science, Noblesville, Ind.
    Derek Drouin, Sr., Exercise Science, Corunna, Ontario
    Nolan Fife, So., Physical Education, Seymour, Ind.
    Ryan Hindes, Sr., Enterpreneurship, Glenview, Ill.
    Zach Mayhew, Sr., Finance, Terre Haute, Ind.
    Derek Messmer, Jr., Economic Consulting, Jasper, Ind.
    Nate Morrow, Sr., Biology, Auburn, Ind.
    Robby Nierman, Jr., Exercise Science, Fort Wayne, Ind.
    Olu Olamigoke, Sr., Fitness Specialist, Stafford, Va.
    Andrew Poore, Sr., Economics, Indianapolis, Ind.
    JR Ricker, So., Biology, Indianapolis, Ind.
    Daniel Stockberger, Sr., Sport Marketing and Management, Lafayette, Ind.
    Steve Turpin, So., Biology, Gillete, Wyo.
    Chris Vaughn, Sr., Public and Non Profit Management, Nolensville, Tenn.
    Andy Weaterford, Sr., English and Biology, Greencastle, Ind.

    Softball
    Jenna Abraham, So., Community Health, Fishers, Ind.
    Samantha Berenter, Sr., Exercise Science, Poway, Calif.
    Kelsey Brannon, Jr., Special Education, Bloomington, Ind.
    Linsday Callanan, Sr., Speech and Hearing Sciences, Antioch, Ill.
    Cassie Gogreve, Sr., Art History, South Pasadena, Calif.
    Shelby Gogreve, So., Art Management, South Pasadena, Calif.
    Heather Nelson, Sr., Studio Art, Riverside, Calif.
    Amanda Wagner, Jr., Recreation Sport Management, Burbank, Ill.

    Women's Golf
    Pamela Burneski, Jr., Accounting and Finance, Surrey, British Columbia
    Kristtini Cain, Sr., Legal Studies, Marion, Ind.
    Kate Coons, Jr., Biology, Wilbraham, Mass.

    Women's Rowing
    Kelly Bainbridge, Sr., History, Cape May Courthouse, N.J.
    Grace Barbara, So., Fitness Specialist, Alexandria, Va.
    Alex Burkle, Sr., Management, Roswell, Ga.
    Emily Bush, Sr., Tourism Management, Loveland, Ohio
    Kaleigh Carter, Sr., Special Education, New Castle, Ind.
    Melanie Clement, Jr., Exercise Science, Phoenix, Ariz.
    Cara Donley, Sr., Elementary Education, Alexandria, Va.
    Megan Duffy, So., Elementary Education, Los Gatos, Calif.
    Macy Elser, So., Biology, Indianapolis, Ind.
    Sarah Elser, So., Biology, Indianapolis, Ind.
    Megan Fitzpatrick, Jr., Finance, Port Jefferson, N.Y.
    Kim Gilmour, So., Fitness Specialist, Pittsburgh, Pa.
    Rachel Griffin, Sr., Therapeutic Recreation, Englewood, Colo.
    Mary Koewler, Jr., Exercise Science, Bothell, Wash.
    Kathryn Laine, Jr., Exercise Science, Indianapolis, Ind.
    Grace Mendel, So., Nursing, Anderson, Ind.
    Ellen Miller, Sr., Telecommunications, Pendleton, Ind.
    Natalie Newton, So., Business, West Lafayette, Ind.
    Elles Niessen, Sr., Nursing, Lewisville, Ind.
    Kelsey Olson, Jr., Criminal Justice, Indianapolis, Ind.
    Kristin Olson, Jr., Art Management, Indianapolis, Ind.
    Jaclyn Riedel, Sr., Exercise Science, Shrewsbury, Mass.
    Claire Robinson, Jr., Gender Studies, Monroe, Wash.
    Jenn Schultz, Sr., Sport Marketing and Management, Bethesda, Md.
    Madelyn Shields, Jr., Community Health, Johns Creek, Ga.
    Shifumi Terasaka, Sr., Psychology, Dublin, Ohio
    Ann Thompson, Jr., Political Science, Carmel, Ind.
    Asja Zero, So., International Studies, Pula, Croatia

    Women's Tennis
    Kayla Fujimoto, So., Exercise Science, Geneva, Ill.
    Sophie Garre, So., Sport Marketing, Ploeren, France
    Leslie Hureau, Jr., Marketing, Annecy-le-Vieux, France
    Diana Kyllman, So., Finance and Entrepreneurship, La Paz, Bolivia
    Evgeniya Vertesheva, Sr., Economics, Perm, Russia

    Women's Track and Field
    Kelsie Ahbe, Jr., Public Health, Uniontown, Ohio
    Aireonna Bailey, Sr., General Studies, Zion, Ill.
    Chelsea Blanchard, Sr., Visual Art Education, Fort Wayne, Ind.
    Kyla Buckley, So., Exercise Science, Indianapolis, Ind.
    Ruth Christopher, Sr., Spanish, Munster, Ind.
    Ann-Marie Clarke, Sr., General Studies, New Haven, Conn.
    Helene DeLone, Sr., Journalism, Houston, Texas
    Kelsey Duerksen, Sr., Elementary Education, Ann Arbor, Mich.
    Breanne Ehrman, Sr., Elementary Education, Carmel, Ind.
    Caitlin Engel, Sr., Elementary Education, Zionsville, Ind.
    Samantha Ginther, So., Public Health, Fort Wayne, Ind.
    Jordan Gray, Sr., Special Education, Murray Hill, N.J.
    Samantha Gwin, So., Nutrition Science, Toledo, Ohio
    Emma Kimoto, Jr., Exercise Science, Richmond, British Columbia
    Arianne Raby, Jr., Exercise Science, Repentigny, Quebec
    Erica Ridderman, Jr., Philosophy, Warsaw, Ind.
    Haley Staples, Jr., Elementary Education, Crystal Lake, Ill.
    Lynsdey Wall, Jr., Journalism and Political Science, Franklin, Ind.
    Molly Winters, So., Therapeutic Recreation, Indianapolis, Ind.
    Courtney Woodard, Jr., Telecommunications, Brentwood, Tenn.

    Water Polo
    Hanna Eimstad, Sr., Biology, Portland, Ore.
    Shae Fournier, So., Psychology, Winnipeg, Manitoba
    Meghan Lappan, So., Sociology, North Vancouver, British Columbia
    Amanda Redfern, So., Environmental Management, Goleta, Calif.


       

      Check back soon
      Indiana Sports Properties